Ühendkuningriigi ministrid plaanivad keelustada karusnaha müügi pärast Euroopa Liidust lahkumist

Lord Goldsmith, the Government’s animal welfare minister and a close friend and political ally of Boris Johnson and his fiancee Carrie Symonds, is understood to be spearheading the move
Lord Goldsmith, Ühendkuningriigi loomade heaolu minister

Ühendkuningriigi ministrid plaanivad keelustada metsloomade karusnaha impordi riiki. Otsus mõjutaks karusnaha ja karusnahksete toodete importi 200 miljoni naela väärtuses. Karusnaha müük keelatakse ministrite ettepanekul hetkest, kui Ühendkuningriik detsembris Euroopa Liidu ühtselt turult ja tolliliidust lahkub. Algatust veab eest Lord Goldsmith, kes on loomade heaolu minister ja peaminister Boris Johnsoni lähedane sõber ning poliitiline liitlane.

Valitsus kaalub metsloomade karusnaha impordi keelustamist, mis sisuliselt keelaks karusnahka sisaldavate riiete müügi pärast üleminekuperioodi. Otsus mõjutaks karusnaha ja karusnahksete toodete importi 200 miljoni naela väärtuses. Suurem osa neist toodetest pärinevad mandri-Euroopast. 

Defra (the Department for Environment, Food and Rural Affairs) ehk Keskkonna-, Toidu- ja Maaeluministeerium avaldab sellekohase dokumendi pärast üleminekuperioodi lõppemist sel aastal. Lekkinud materjalid tõestavad, et Lord Goldsmith kohtus 12. mail karusnahavastase organisatsiooni Humane Society Internationali tegevjuhiga. Nad arutasid, millistes karusnahaäriga seotud valdkondades saaks valitsus midagi ära teha. 

2018. aastal nimetas Lord Goldsmith karusnahaäri “üheks julmemaks inimtegevuseks” ning ütles, et valitsus  “soovib väga” sellega pärast Brexitit tegeleda. “Meil on maailma ühed kõrgemad heaolustandardid,” ütles Goldsmith eelmisel aastal. “Karusloomafarmid on õigusega olnud juba 20 aastat meie riigis keelustatud ning pärast üleminekuperioodi lõppu saame oma standardid veel kõrgemale seada.”

Defra minister on väitnud, et tänu Brexitile on võimalik impordistandardeid kergitada, sest seda piiravat barjääri enam ei ole. “Me saame siis vabalt otsustada, kas me soovime ühe kõige julmema inimtegevuse saadusi importida või mitte,” on ta varasemalt öelnud. Ka tema kihlatu pooldab kaasust tugevalt, olles olnud vastu vaalapüügile ning vaadanud viltu peaminister Johnsoni kavandatud mägrajahile.

Defra eestkõneleja ütles: “Meil on maailma ühed kõrgemad heaolustandardid, mis tekitab meile uhkust ning näitab selgelt Ühendkuningriigi suhtumist loomadesse. Karusloomafarmid on õigusega olnud juba 20 aastat meie riigis keelustatud. Kui selgub meie tulevane suhe Euroopa Liiduga, avaneb valitsusel võimalus arutada edasisi samme karusnaha müügi osas.”

Ühendkuningriigis keelustati karusloomafarmid juba 2003. aastal, kuid siiamaani on lubatud karusnahksete toodete importimine, mille peamine tarnija on Prantsusmaa. Taganemislepingu kohaselt on Põhja-Iirimaale siiski võimalik karusnahka sisse tuua.

Valitsus usub, et karusnaha müügi keelustamine osutub äärmiselt populaarseks, sest arvamusküsitlused näitavad, et ligi 80% brittidest peab sellega kauplemist lubamatuks.

Allikas: https://www.dailymail.co.uk/news/article-8770827/Fur-sales-BANNED-Britain-country-leaves-EU.html