Saage tuttavaks – Nähtamatute Loomade vabatahtlik Margot

Nähtamatutes Loomades tegutseb suur hulk tõeliselt toredaid ja võimsaid vabatahtlikke, kes panustavad oma vabast ajast sellesse, et loomi aidata. Soovime tuua rohkem esile neid imelisi inimesi, kes on tohutult oluline osa ühiskondlike muutuste elluviimisest. Seekord tutvustame uudiskirja tiimi koordinaatorit Margotit. 

Millega sa tegeled? Mida sulle meeldib vabal ajal teha?

Õppisin ülikoolis juristiks ja praegu olen õigusosakonna juht Clevonis – Eesti ettevõte, mis arendab isejuhtivaid sõidukeid. Mulle meeldib väga maailma kohta uusi teadmisi omandada (lugeda, filme vaadata, taskuhäälinguid kuulata), seda täiesti seinast seina teemadel (võib-olla liigagi) – tehnoloogia, eetika, psühholoogia, kirjandus, ajalugu, majandus jne. 

Väga olulisel kohal minu elus on sport. Terve elu olen tegelenud mäesuusatamisega, teen jõutrenni ja hiljuti liitusin brazilian jiu jitsu algkursusega. Aeg-ajalt nihutan oma piire talvel külmas vees karastamise või kõrgetes mägedes matkamisega (kardan kõrgust, aga armastan mägesid). Ka lähedased on mulle tähtsad, püüan leida võimalikult palju aega oma sõprade ja pere jaoks.

Kuidas sa jõudsid loomade heaolu küsimusteni?

Loomad on mulle alati südamelähedased olnud, kuid farmiloomad ei olnud mu teadvusesse väga jõudnud enne kui seitse-kaheksa aastat tagasi. Ka siis, kui kanade, sigade, lehmade olukorrast tööstusfarmides rohkem teada sain, tundus enda elus suurte muutuste tegemine esialgu raske. Mäletan mõnda murdepunkti, näiteks seda, kui tellisin Pariisis restoranis foie gras’ salati. Õhtul hotellis guugeldasin huvi pärast, millega tegu ja kuidas seda toodetakse – pärast seda ei ole ma foie gras’d enam kunagi söönud. Ühel hetkel otsustasin siiski ka taimse toitumise kasuks.

Räägi oma teekonnast Nähtamatutesse Loomadesse. 

Tundsin, et taimse toitumisega ei saa ma farmiloomade heaks teha sugugi nii palju, kui tahaksin: minu isiklike valikute mõju on väga väike. 

Sattusin juhuslikult nägema Nähtamatute Loomade kuulutust – see oli aastal 2017, kui organisatsioon oli alles mõned kuud vana. Mind kõnetas kohe see, et organisatsioon rõhutas efektiivse heategevuse olulisust: mitte lihtsalt loomi aidata, vaid võimalikult paljusid loomi võimalikult suurel määral. Kuna ressursid (raha, aeg) on alati piiratud, on tähtis, et me mõtleksime läbi, kuidas neid kasutada. Minu soov oli ja on see, et farmiloomad peaksid vähem kannatama – näen, et NLis saan ma seda eesmärki kõige paremini täita.

Kas sul on vabatahtliku kogemus ka väljaspool Nähtamatuid Loomi? 

Kogemus väga erinevast valdkonnast on muusikafestivalilt Flow Festival Helsinki, kus olin tudengiaegadel kahel aastal vabatahtlik. Aitasin festivaliala koristada ja vastutasuks selle ebaglamuurse töö eest sain tasuta passi. 

Ma pole küll seal vabatahtlik, aga elan väga kaasa ka Efektiivne Altruism Eesti organisatsioonile ja sellele liikumisele üleüldiselt. 

Millega sa Nähtamatutes Loomades tegeled?

Olen panustanud erinevates valdkondades, aga hetkel olen põhiliselt uudiskirjade tiimi koordinaator. Meie tiim koostab meile, mille kaudu jõuame väga paljude loomadest hoolivate inimesteni, anname teada kampaaniatest, võitudest jne. Üks mulle samuti oluline tegevus, mille olen aastate jooksul unarusse jätnud, on loovkirjutamine. Uudiskirjade tiimis saan seda natuke parandada ja loovust loomade heaks rakendada.

Mida sa oled Nähtamatutes Loomades tegutsemise käigus õppinud? 

Olen õppinud palju tõhusa kommunikatsiooni, juhtimise, psühholoogia ja muidugi farmiloomade ja nende olukorra kohta. Väga palju olen õppinud iseenda kohta, see on olnud üks olulisemaid enesearengu teekondi mu elus. Võib öelda, et olen Nähtamatutes Loomades kasvanud lähemale sellele inimesele, kes ma tahan olla. 

Mis sulle Nähtamatutes Loomades tegutsemise juures meeldib?

Mulle meeldib, et saan aidata farmiloomi – tundlikke olendeid, kes saavad teenimatult vähe tähelepanu ja kaastunnet. Tähtis on ka rõõm koos tegutsemisest inimestega, kellega jagan samu väärtusi ja kes on lihtsalt väga ägedad. Mul on hea meel, et saan suhelda nii paljude erinevate oskuste ja tugevustega inimestega ja neilt midagi õppida.

Miks vabatahtlikuna tegutsemine on sinu jaoks oluline? Kuidas sa leiad aega vabatahtliku tegevuse jaoks ja tasakaalu erinevate eluvaldkondade vahel?

Tunnistan, et ega see tasakaalu leidmine mul vahel väga hästi välja ei tulegi. Kuna aga nii minu põhitöö, vabatahtlik töö Nähtamatutes Loomades kui ka hobid ja lähedased on mulle täisväärtuslikuks eluks võtmetähtsusega, siis annan ikka järjekindlalt endast parima. 

Milliseid huvitavaid filme/raamatuid/etendusi sa oled viimasel ajal näinud/lugenud/külastanud?

Raamatutest soovitaksin Deborah Levy autobiograafilist triloogiat, mida lugesin küll juba mõnda aega tagasi, aga millele siiani tihti mõtlen. Samuti William MacAskilli „What We Owe the Future“.

Taskuhäälingutest on väga palju õpetanud ja inspireerinud nt Clearer Thinking, Huberman Lab, 80 000 Hours Podcast, Very Bad Wizards.

Mõni soovitus tulevastele vabatahtlikele?

Haara kinni võimalustest end arendada – koolitustel, uusi väljakutseid vastu võttes, teiste vabatahtlikega suheldes ja koostööd tehes. Ägedaid võimalusi avaneb selles organisatsioonis palju.

Ootame oma tiimi alati uusi vahvaid vabatahtlikke. Kui soovid ka koos meiega loomade elu paremaks muuta, täida ankeet siin.

Vabatahtlike koordineerimise arendamine toimub projekti raames, mille eesmärgiks on kasvatada Eestis kodanikuteadlikkust, tugevdada kodanikuühiskonda ja populariseerida vabatahtlikku tegevust. Projekti rahastab EMP toetuste Aktiivsete Kodanike Fond, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.