Kuidas Nähtamatud Loomad oma tegevust loomade aitamiseks rahastab?

Kristina Mering, MTÜ Nähtamatud Loomad asutaja ja tegevjuht

Nähtamatud Loomad on tegutsenud alates 2017. aastast ja seitsme tegutsemisaastaga on meie organisatsioon kasvanud üha tugevamaks, et loomi kannatustest päästa. Kui organisatsiooni seitse ja pool aastat tagasi asutasin, seadsin esimesest päevast peale oma eesmärgiks üles ehitada majanduslikult jätkusuutliku majandusmudeliga heategevusühing, sest muul moel loomi piisavalt tõhusalt aidata pole võimalik. Kuidas selle eesmärgi täitmine täpselt välja on näinud, on omaette mitmepäevase koolituse teema, aga lugeja ajast lugu pidades kirjutan siin postituses välja organisatsiooni sissetulekute läbilõike. 

Eestis peetakse aastas tööstusfarmides ca 20 miljonit looma-lindu, mis tähendab, et nende tõhusaks aitamiseks peab meie organisatsioon olema tugev ja ka majanduslikult võimekas – suutma koguda ressursid, et teha tõhusaid kampaaniaid. Suured korporatsioonid, kes tööstusfarmides loomi kehvades tingimustes peavad, on mitme(kümne)miljoniliste eelarvetega – nad kulutavad turundusele rohkem kui meie organisatsiooni kogueelarve on. Aga me peame sellest sõltumata andma endast parima, et siis vähemate ressurssidega võimalikult kulutõhusad olla.

Soov teha head on muidugi kõige alus, aga selleks, et päriselt sekkuda suurtööstuste toimimisse, kes praegu loomi kohutavates tingimustes peavad, peab meil olema rahalisi vahendeid kampaaniate üles ehitamiseks ja turundustegevuste elluviimiseks. 

Nähtamatute Loomade sissetulekud jaotuvad kolme kategooriasse: 

  • annetused
  • projektirahastus
  • heategevusmeenete müük

Sõltuvalt aastast muutuvad nende omavahelised osakaalud, vahel on annetusi rohkem, vahel projektitoetusi rohkem. 

Teen ülevaate, mida iga sissetulekuallikas täpsemalt endast kujutab.

Annetused

Annetused jagunevad ühekordseteks- ja püsiannetusteks. Mul on erakordselt hea meel, et Eestis on lojaalne loomasõprade kogukond, kes toetab loomade aitamist juba aastaid püsiannetusega. See tähendab, et meil on võimalik teatud tegevuseks juba planeerida ette, mis summaga saame arvestada ja kui palju peame veel juurde leidma. On hea meel saada tagasisidet, et meie pikaaegsed püsiannetajad hindavad kõrgelt just seda, et nad teavad, et oleme läbipaistvad annetuste kasutamise osas ning teiseks toome kindlasti tõhusalt tulemusi loomade aitamiseks. 

Äge ja lootusttekitav on ka tendents, mida näeme, et suur hulk inimesi, kes meile ühekordselt annetavad, lõpetavad lõpuks ka püsiannetajatena. Kuna meile on läbipaistvus ja suhtlus jälgijatega väga oluline, on meie annetajate kogukonna meilivahetus tihe – seega saavad annetajad teada, kuidas nende annetusi kasutati ja kuidas sellega loomi aidati. Hea meel, et on tekkinud piisav usaldus Nähtamatute Loomade töö vastu, mis väljendub pikaaegses püsiannetusega toetamises. 

Tänu annetajatele saime päästa puurikanalast 300 kana, kes muidu oleks tapamajja viidud. Nüüd elavad nad uutes kodudes head elu. 

Eriti liigutava faktina saab välja tuua, et kõik Nähtamatute Loomade töötajad on samuti organisatsiooni püsiannetajad. Kuna tiimil on parim sissevaade organisatsiooni toimimisse, on see mu jaoks hea märk usaldusest. Seetõttu olen ka ise olnud juba 2017. aastast peale püsiannetaja ning oma iga-aastast panust aasta-aastalt suurendanud. 

Projektitaotlused

Projektitaotluste osakaal Nähtamatute Loomade sissetulekutest sõltub sellest, kui palju meie valdkonna fondide taotlusvoore sel aastal avatud on ja kas meie esitatud rahataotlused saavad positiivsed vastused. Vahel kirjutad mitu nädalat ühte megasuurt projekti ja taotlus lükatakse tagasi, sest tihe konkurents ja muud teemad prioriteetsemad kui loomade heaolu. 

Üks suurt meediatähelepanu pälvinud üritus kanade puurispidamise keelu toetuseks: rongkäik “Marss kanad puurist vabaks” mais 2024 Tallinna vanalinnas

Enamasti kirjutame projekte rahvusvahelistele fondidele, sest Eestis ei ole kuigi palju kodanikeühiskonna rahastusvõimalusi, kust loomade heaolu jaoks toetust saaks taotleda. Valdkonniti jagunevad meie taotletud projektid loomade heaolu, keskkonnakaitse ning vabaühenduste temaatika alla. Palgafondi katame peamiselt projektitaotlustest, tänu millele saame ellu viia professionaalseid kampaaniaid ja eestkostetööd farmiloomade kannatuste leevendamiseks. 

Heategevusmeenete müük

Nähtamatute Loomade heategevusmeenete müügist teenime väga väikse osa kogutulust, küll aga on see hea viis meie organisatsiooni turundada kui loomasõbrad meie logo või sõnumiga pusade, särkide või riidest kottidega ringi liiguvad. Hiljuti muutsime ka kogu e-poe kontseptsiooni, läksime üle väga kõrge kvaliteediga toorikutele, mis tähendab, et toote hind on küll kõrgem, aga ostja saab väga väga hea asja, mis kestab kaua. Lisaks on hea teada, et selle kapis oleva riietuseseme ostu kogu tulu läks loomade aitamiseks. 

Vaata, kui ägedate loomasõpradest modellide seljas meie e-poes heategevusmeeneid näha saab! – https://pood.nahtamatudloomad.ee/ 

Regulaarne ülevaade sissetulekutest

Igal aastal esitame riigile majandusaasta aruande ning aruande tulumaksusoodustusega ühinguna annetuste kasutamise kohta. Lisaks Maksuametile saadetud aruandele riputame majandusaasta aruande dokumendi igal aastal ka meie kodulehele, kus see kõigile kättesaadav. Kõik meie senised majandusaasta aruanded leiad siit lehelt.
Kui Sul on rohkem küsimusi, kirjuta kristina.mering@nahtamatudloomad.ee ja saame täpsemalt rääkida.