Toeta

Keit Pentus-Rosimannus karusloomafarmide keelustamisest: Me ei väsi enne, kui Eestis see otsus tehtud saab

Keit Pentus-Rosimannus. Foto: Georg Luketš

Neljapäeval, 15. oktoobril tuleb Riigikogus esimesele lugemisele karusloomafarmide keelustamise eelnõu. Sellega seoses vastas Nähtamatute Loomadele küsimustele Riigikogu liige Keit Pentus-Rosimannus, kes jagas oma arvamust karusloomafarmide kohta.

Kuidas jõudsite arusaamani, et ei poolda karusloomafarmide tegevust?

Ma olen selle teemaga tegelenud juba ajast, kui olin 2011-2014 keskkonnaminister ja parlamendiski juba mitme koosseisu vältel. Nagu eelmisel korral ütlesin – ega me enne ei väsi, kui Eestis see otsus lõpuks tehtud saab, et edevuse pärast loomade nülgimiseks kasvatamine siin joone alla saab.

Mis on teie arvates viinud selleni, et karusnahatööstus on üle maailma hääbumas?

Inimesed on saanud teadlikumaks. Ilmselt ka sotsiaalmeedia levik on suuremate piiranguteta teinud kättesaadavaks pildid ja videod sellest, kuidas need loomad oma elu elavad, kellelt lõpuks nahk nülitakse.

Miks on Eesti ühiskond teie hinnangul küps karusloomafarmide keelustamiseks?

Praeguseks on kogu karusloomatööstus sisuliselt Eestis hääbunud, ses mõttes on lisaks inimeste teadlikkusele ka majanduskonjuktuur toetamas seda, et lõpuks saaks otsus tehtud. 

Milliseid väärtusi karusloomafarmide tegevuse lõpetamine teie jaoks kätkeb?

Inimene ei ole looduse valitseja, vaid osa loodusest. Meil ei ole enam ammu seda olukorda, kus loomanahad on ainus viis ennast külma eest katta, et sel moel ellujäämine tagada. Aeg on edasi läinud ja on loogiline, et me ka oma reegleid vastavalt kohendame. 

Mida ütleksite neile, kes on karusloomafarmide keelustamise osas skeptilised?

Ma prooviksin aru saada, mis selle vastuseisu põhjuseks on. Minu käest on ka näiteks küsitud, et “aga kas ma pean siis oma vana kasuka põlema panema”? Ei, keegi pole kunagi seda eeldanud ja ma arvan, et selline käitumine oleks arulage. Me räägime ikkagi sellest, kas aastal 2020 peaks jätkuvalt karusloomade tapmine olema Eestis majandusharu. 

Kas on veel mõni loomade heaoluga seotud teema, mida oluliseks peate?

Praegu on oluline keskenduda konkreetsele teemale ja eelnõule. See puudutab karusloomade naha nülgimise eesmärgil kasvatamise lõpetamist Eestis ja ma pean oluliseks, et see lõpuks tehtud saaks.